Poslanci si musí zvykat na to, že nebudou moci stejně jako dosud využívat parkoviště na Malostranském náměstí, díky kterému mohli parkovat pár kroků od svých kanceláří.

Radní pražského magistrátu Jana Plamínková Aktuálně.cz sdělila, že k letošnímu 1. červenci bude vypovězena smlouva firmě, která parkoviště provozuje. „Jsem opravdu moc ráda, že kolega náměstek Dolínek přistoupil na můj návrh, aby náměstí přestalo být parkovištěm,“ uvedla Plamínková.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) ČTK potvrdil, že Technická správa komunikací (TSK) v následujících týdnech vypoví smlouvu nájemci parkoviště s tím, že Praha připravuje kompletní rekonstrukci náměstí.

„TSK jsem zadal úkol, aby smlouvu vypovědělo. V nájemní smlouvě je tříměsíční výpovědní lhůta, takže do července se to stihne. Malostranské náměstí je historický skvost, ne parkoviště,“ řekl Dolínek.

Autem jsem tam nejezdila

Důležitou roli ovšem v celé věci nadále hrají poslanci, Plamínková upozornila, že magistrát zvolil 1. červenec právě s ohledem na to, že poslancům začínají prázdniny, a tak parkoviště nebudou potřebovat.

„Vyzkoušíme, jak bude náměstí bez parkoviště fungovat, budeme se také zajímat o názory lidí, co a jak by si na náměstí přáli,“ dodala radní.

Zkušební provoz bez parkoviště by měl také napovědět, jak to v budoucnosti bude s auty na tomto náměstí. Každopádně několik míst pro auta v tomto prostoru zůstane, ale teprve další jednání ukážou, kolik jich bude a kde se pro ně udělá místo.

Aktuálně.cz v tomto týdnu jako první napsalo, že Malostranské náměstí je plné aut, přestože už dlouho existuje architektonický ideový návrh na zklidnění tohoto prostoru a omezení aut. Návrh vybrala porota z velké mezinárodní soutěže a místní lidé vítězný návrh velmi vítali. Poslanci ale k němu měli výhrady, protože už léta jsou zvyklí využívat parkoviště na tomto náměstí.

Radní Jana Plamínková připustila, že se setkává s názory poslanců i dalších lidí, kterým se rušení parkoviště nelíbí. „Ještě předtím, než jsem se stala radní, jsem na Malostranské docela často jezdila a nikdy by mě ani nenapadlo tam jet autem, využívala jsem městskou hromadnou dopravu,“ řekla.