26. 9. 2014 4:33 Parlamentní listy

Pražská ČSSD nesouhlasí s nezvýšením plateb pro městské části.

Rada hlavního města Prahy složená z politiků TOP 09 dnes odmítla respektovat usnesení Zastupitelstva ze dne 11. září, aby magistrát zvýšil platby městským částem o 100 Kč za jednoho obyvatele. Zvýšení částky ze současných 2.400 Kč na 2.500 Kč na návrh zastupitelského klubu ČSSD odhlasovalo Zastupitelstvo hlavního města Prahy napříč politickým spektrem. Sociální demokracie takovéto přezírání Zastupitelstva hlavního města Prahy a celého problému financování městských částí považuje za naprosto nepřijatelné.

Klub zastupitelů ČSSD navrhl na zářijovém zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy zvýšení platby městským částem s ohledem na roli a úkoly, které městské části ze svých rozpočtů musí plnit. Mělo tak dojít ke spravedlivějšímu přerozdělování peněz, které Praha dostává od státu a dále poskytuje městským částem na provoz například mateřských a základních škol a dalších zařízení.

Rada hlavního města Prahy však na svém včerejším zasedání toto rozhodnutí zastupitelstva ignorovala a předložila návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2015 s původním příspěvkem 2.400 Kč místo částky 2.500 Kč. V praxi to znamená, že rozhodnutí o posílení rozpočtů městských částí bude muset udělat nová rada po říjnových volbách.

„ČSSD si je vědoma rozsahu činností, které musí městské části vykonávat a ze svých rozpočtů financovat. V tomto úsilí se je také snažíme maximálně podporovat. Proto jsme také chtěli nastavit spravedlivější rozdělení prostředků, které by městským částem pomohlo nadále zajišťovat kvalitní veřejné služby pro své občany. Rada však rozhodnutí navýšit příspěvek městským částem naprosto ignorovala. Nemůžeme se však divit, když TOP 09 ještě před rokem uvažovala, že většinu městských částí zruší,“ vyjádřil se kandidát do Zastupitelstva hlavního města Prahy za ČSSD Petr Dolínek.