5plus2 | 18.7.2014 | Rubrika: Praha | Strana: 3 | Autor: (vj) |

Jsou placeni z veřejných peněz, ale někteří pražští politici své platy před veřejností tají.

PRAHA Jeden ze zastupitelů hlavního města vloni vydělal 5,5 milionu korun. Další za 5,5 milionu koupil pozemky a třetí zastupitelka koupila byt za tři miliony. Veřejnost se však nikdy nedozví jejich jména. Jako většina ostatních nedovolili zveřejnit své příjmy uvedené v čestných prohlášeních o příjmech a majetku.

I když čestná přiznání odevzdali, nedali souhlas se zveřejněním jeho obsahu. Podobně se přitom zachovala celá řada dalších pražských politiků, jejichž majetkové poměry zůstanou před jejich voliči skryté.

Co je vám do toho?

„Je to proti smyslu etického kodexu zastupitele, pro který jsme všichni hlasovali,“ přiznává Petr Dolínek, předseda kontrolního výboru zastupitelstva, který má agendu čestných prohlášení v kompetenci. Z celkových třiašedesáti zastupitelů se zveřejněním příjmů souhlasila jen třetina z nich.

Podle Dolínka je to už skoro magistrátní tradice. „Děje se to každý rok. Jediné, co můžu udělat, že zastupitele požádám, aby své rozhodnutí přehodnotili. Je to ale čistě na jejich svědomí,“ říká s tím, že neexistuje nařízení, které by zastupitele ke zveřejnění majetkových poměrů donutilo. Svůj nesouhlas se zveřejněním údajů o příjmech zaškrtla například radní Ludmila Štvánová (TOP 09). „Nemyslím si, že ty informace musím zveřejňovat. Nikomu do toho nic není,“ okomentovala to. Nezveřejnit své příjmy se podle svých slov rozhodl i radní Jiří Pařízek (TOP 09).

Čestná prohlášení u řady zastupitelů ke všemu nejsou kompletní. Neuvádějí všechny své příjmy. Podle Dolínka je to rovněž proti etickému kodexu, jenže zastupitelům za to prakticky nehrozí žádný postih.

800 tisíc pro primátora

Neúplné údaje poskytl například zastupitel Ondřej Počarovský (TOP 09), který je členem dozorčí rady firmy Kolektory Praha. V prohlášení uvedl, že informace jsou na požádání u managementu firmy. Nekompletní prohlášení odevzdal i bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který například neuvedl žádné příjmy, které mu plynou z jeho poslaneckého mandátu.

Z radních, kteří své příjmy dovolili zveřejnit, si úplně nejvíce vydělal primátor Tomáš Hudeček, a to 780 tisíc korun. Jeden ze zastupitelů, Pavel Hurda, podle Dolínka čestné prohlášení neodevzdá, odmítl to. V krajním případě mu může být odejmut mandát, ale vzhledem k tomu, že volby jsou za tři měsíce, patrně k tomu již nedojde.